вівторок, 17 листопада 2015 р.

Найкращі знавці міфів Стародавньої Греції

КОНКУРС ЗНАВЦІВ МІФІВ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ
(СЦЕНАРІЙ ПОЗАКЛАСНОГО ЗАХОДУ ДЛЯ 6 КЛАСУ)

ПРОГРАМА КОНКУРСУ


І. Слово вчителя .
ІІ. Інсценізація восьмикласниками адаптованого давньогрецького міфу «Яблуко розбрату» .
ІІІ. Слово вчителя. Представлення суддів.
ІV. Конкурси:
1)    представлення команд (домашнє завдання);
2)    бліц-турнір (яка з команд першою відповість на запитання);
3)    змагання ораторів (два етапи: дві теми для обговорення);
4)    інсценізація міфу (за вибором команд; домашнє завдання);
5)    конкурс для вболівальників «Плакат-ілюстрація до міфу (домашнє завдання);
6)    конкурс для всіх учасників команди (пояснити переносне значення крилатого вислову);
7)    відтворити міф рухами і мімікою в ролях за словами автора.
VПідсумки.

І.
Учитель. Був прекрасний осінній ранок. Ще тільки четвериком крилатих коней у золотій колісниці, яку викував бог Гефест, виїжджає на небо з берегів Океану світлосяйний бог Сонця ─ Геліос, а боги на Олімпі ще й досі бенкетують. Але раптом усі затихли. Вони побачили на столі яблуко. Ніхто не знав, звідки воно взялося. Зевс, не довго думаючи, вирішив надіслати його чотирьом найгарнішим і наймогутнішим богиням, Вони в цей час перебували на Землі, серед смертних. Богиня розбрату Еріда зголосилася виконати цю місію ─ віднести яблуко на землю, а разом із ним і послання від Зевса.

ІІ.
Еріда. Добрий день, наймогутніші і найкрасивіші богині.
Гера. Доброго, доброго. А чого це ти така ласкава сьогодні?
Еріда. Зевс передав для вас яблуко і послання.
Афіна Паллада. Кому з нас ?
Еріда.  Найвродливішій!
Богині вихваляють себе.
Гера. Зевс послання, звичайно, передав для мене, для великої і могутньої Гери, його дружини. Я покровителька шлюбу, пильную святість сімейних стосунків. Усе живе схиляється переді мною, величною царицею Олімпу. За моїм словом здіймаються темні дощові хмари і вкривають небо. Я прекрасна, волоока, лілейнорука. Боги шанують мене, шанує мене і хмаро гонець, чоловік мій Зевс.
Афіна Паллада. А я велика богиня Афіна Паллада, народжена з голови Зевса. Я могутня вовниця, прекрасна, велична, мої очі горять божественною мудрістю. Мене славлять як богиню мудрості та знання. Я навчаю людей мистецтв і ремесел. А дівчата Греції шанують мене за те, що я навчаю їх рукоділля. Ніхто не може перевершити мене в цьому мистецтві. Тому послання ─ для мене.
Афродіта. А я Афродіта,  богиня кохання, народжена з морського шумовиння. З моєї милості смертні і боги закохуються. Я є втіленням божественної краси і нев’янучої юності. Коли я йду у сяйві своєї краси, тоді яскравіше світить сонце, пишніше розцвітають квіти. Мої супутниці, богині краси ори та харити, прислуговують мені. Красою ніхто не може дорівнятись до Афродіти, тому віддай мені послання.
Артеміда. А я вічно юна, прекрасна богиня Артеміда, а золотокудрий Аполлон ─ мій брат. Я піклуюся про все, що живе на землі й росте в лісі та в полі. Я благословляю і даю щастя у шлюбі, зцілюю або насилаю хвороби. Моя улюблена справа ─ полювання. Завжди ходжу  з луком і сагайдаком за плечима, зі списом мисливця в руках. Супутниці мої ─ німфи. Я непереможна. Для мене це послання.
Еріда. Ну, якщо ви такі прекрасні, розумні, величні, не можете погодитися між собою і вибрати найдостойнішу, тоді я сама, така собі непомітна, простенька богиня розбрату Еріда, яка, до речі, зуміла спричинити Троянську війну, і почитаю послання Зевса. (Читає). Зевс просить провести конкурс на кращого знавця міфів. Нам потрібно визначити, хто перший буде представляти свою команду. Для такого випадку у мене завжди є жереб ─ це звичайнісіньке яблуко. Воно розрізане навпіл. Капітани, виберіть свою половинку. У кого половинка позначена, той і розпочне конкурсну програму.
ІІІ.
Учитель. Стародавні греки вірили, що долями людей керують боги. І від того як вони поклоняються їм, які жертви приносять, залежить успіх чи невдача конкретної справи. Кожна родина мала свого покровителя серед численних вигаданих богів. Але були богині, які мали безпосередній стосунок до долі кожної лодини. Називали їх Мойрами, що в перекладі з давньогрецької мови означає «доля».
Їх було три, як і наших суддів сьогодні. Жили вони на Олімпі. Доля самого верховного бога Зевса була в руках. Мойра Клото пряла життєву нитку людини, визначаючи термін її життя. Обірветься нитка ─ і скінчиться життя. Мойра Лахесіс виймала, не дивлячись, жереб, який випадає людині в житті. І ніхто не має сили змінити визначеної долі, бо третя мойра, Антропос, усе що призначали в життя людині її сестри, записувала в довгий сувій долі , а що занесено в сувій долі, те неминуче. Невблаганні, величні й суворі Мойри.
Звичайно, наші судді не настільки невблаганні та суворі, але справедливі. А долю в цьому конкурсі вам доведеться визначити самостійно, без допомоги богів, але за допомогою знань і умінь. Оцінювати вас будуть за 3-бальною системою.

IV.
Гера. Просимо представити ваші команди. Першою розпочне конкурс команда, якій випав жереб.
Богині по черзі запрошують команди на сцену для представлення.
Афіна Паллада. Оголошуємо другий конкурс. Участь беруть усі учасники команд. Просимо до нас на Олімп. Називається конкурс «Бліц-турнір». Ми будемо ставити вам запитання (кожній команді по черзі), а ви повинні через 30 секунд відповісти на нього. Якщо в команди немає відповіді, право відповіді переходить до команди-суперника. Команди радяться, відповідає лише капітан.
Запитання для конкурсу «Бліц турніп»
1.     Хто приніс людям вогонь?
2.     Хто вбив Немейського лева?
3.     Чий пояс приніс Еврісфею Геракл?
4.     Хто прикував Прометея до скелі?
5.     Хто перетворив Іо на корову?
6.     Хто з богів допоміг Гераклу перемогти стімфалійських птахів?
7.     Як він це зробив?
8.     Яку шкоду робила Керінейська лань людям?
9.     Хто допоміг Гераклу перемогти Лернейську гідру?
10.                        Яку істоту з казок нагадує Лернейська гідра?
11.                        Чому Геракл став рабом Еврісфея?
12.                        Чому стріли Геракла були отруйними?
13.                        Шкуру якого лева одягав на себе Геракл?
14.                        Чиї стайні почистив Геракл за один день?
15.                        Який дар мав Прометей?
16.                        Звідки привів Геракл пса Цербера?
17.                        Чому образ Прометея став «вічним образом»?
18.                        Хто наказав прикувати Прометея до скелі?
А зараз ─ слово справедливим суддям.
Афродіта. Поки команди готуються до наступного конкурсу «Інсценізація міфу», представники команд, найбільш винахідливі у складних ситуаціях, гостромислі, блискавичнослові, як сам Зевс, зійдуться у двобої. Отже конкурс ораторів тобто красномовців.
Цей конкурс проходитиме в два етапи. На самому початку жеребкуванням було визначено, хто перший починає гру. Але , щоб ви були в однакових умовах, у другому етапі поміняєте позиції.
Суть конкурсу: ми оголошуємо тему, даємо хвилину на обмірковування. А далі слово за оратором ─ висловити свою думку й обґрунтувати її.
Конкурс ораторів
Теми:
1.                Гераклове рабство. Герой перемагав чудовиськ, але покірно слухався боягузливого і слабосилого Еврісфея і щоразу повертався до нього. Чому?
2.                Два титани: Атлант і Прометей.
Чому давньогрецький майстер зобразив їх разом на одному фрагменті килика (ваза для пиття вина)?
Богиня дає кожному з учасників ілюстрацію «Прометей і Атлант. Розпис давньогрецького килика. Бл. 550р. до н. е.».
Артеміда. А зараз ми перевіримо, як ви виконали домашнє завдання. До уваги глядачів інсценізація міфу.
Команда…
Дякуємо ( можлива імпровізація – похвала тощо).
Просимо команду…
Дякуємо ( можлива імпровізація – похвала тощо).
Еріда. Поки команди відпочивають, слово вболівальникам. Їхнім завданням було намалювати плакат-ілюстрація до будь-якого  міфу. Але,  як нам підказав всевидющий Аргус, у якого на тілі очей стільки, скільки зірок на  небі, уболівальники ще й підготували художні номери, щоб умилостивити богинь долі.
Уболівальники йдуть на сцену з плакатами. Судді коментують.
Потім уболівальники по черзі показують художні номери.
Просимо до слова шановних суддів.
Виступ суддів.
Дякуємо!
Гера. І знову конкурс для гостромислих. Але цього разу команди мають право радитись. Потрібно пояснити крилатий вислів, який походить з давньогрецької  міфології. Два вислови ─ по одному кожній команді.
Показує два папірці, на яких знизу написані вислови, капітани вибирають  один з них.
У сучасні мові такі вислови мають переносне значення, і саме це переносне значення потрібно пояснити. Вам допоможуть наші підказки, а саме ─ короткі перекази міфів, з яких вони походять. Послухайте, порадьтеся і поясніть. Інша команда має право на доповнення. (Читає перекази міфів).
Переказ міфу про Прокруста
Про нього йдеться в циклі «Подвиги героя Геракла». Він був останнім розбійником, якого покарав великий Тесей.
Називався він Дамастом, але часто кликали його Прокрустом, що в перекладі з давньогрецької мови означає «витягач». Розбійник цей вигадав особливо тяжкий і болісний спосіб катування для всіх, хто приходив до нього. У Прокруста було ложе, на нього він примушував лягати тих, хто потрапляв йому до рук. Якщо ложе було надто довге, Прокруст  витягував нещасного доти, поки ноги жертви не торкались краю ложа. Якщо ж ложе виявлялося коротким, то Прокруст обрубував нещасному ноги.
Крилатий вислів «Прокрустове ложе» (тлумачення: судити про кожну людину за своєю міркою).
Переказ міфу про Тантала
Тантал ─ улюблений син Зевса. Не раз бував на Олімпі і бенкетував разом з богами. Але через свою гордість і зверхність розгнівав верховного бога.
Громовержець скинув Тантала в похмуре царство свого брата Аїда, там він і відбуває страшну кару. Змучений спрагою і голодом, стоїть він у прозорій воді. Вода доходить йому до самісінького підборіддя. Потрібно лише нахилитися, щоб загасити нестерпну спрагу. Та ледве нахилиться Тантал, як зникає вода, і під ногами ─ лише суха червона земля. Над головою Тантала схиляються віти родючих дерев: соковиті фіги, рум’яні яблука, гранати, груші та оливи висять низько над його головою. Зморений голодом., він простягає руки за чудовими плодами, але налітає бурхливий вітер і відносить плодоносні віти. До того ж вічний страх стискає серце Тантала. Над його головою нависла скеля, ледве тримається вона, загрожує щохвилини впасти і розчавити своєю вагою Тантала. Так мучиться він вічним страхом, голодом і спрагою.
Афіна. Останній конкурс ─ веселий. Він має назву «Відтворити міф пантомімою». Ми роздамо вам папірці, на яких записані ролі ─ ви їх повинні виконувати в процесі слухання тексту (роздає папірці). Спочатку ─ команда… (назва команди).  (Читає текст міфу).
Потім так само чинить інша команда. Адаптувати можна будь-який міф.
Поки найсправедливіші судді підбивають підсумки, запитання до всіх. Відповіді мають бути ствердними або заперечними: «так» чи «ні». Також ми просимо суддів визначити найкращих учасників у кожній команді.
1.              Давні люди створювали міфи, щоб пояснити незрозумілий навколишній світ. Так чи ні ?
2.              Вони сприймали міфи як правду, а казки ─ як вигадку. Так чи ні ?
3.              Образи Прометея і Геракла ─ є «вічними образами» світового мистецтва. Так чи ні.
4.              Вам сподобалось сьогоднішнє свято? Так чи ні?
V.
Еріда. І останнє слово ─ за суддями.
Підбиття підсумків та оголошення результатів конкурсу.
Отже, вітаємо з перемогою команду… Вітаємо найкращих учасників конкурсу… Успіхів вам в усіх добрих справах! Ваші покровителі ─ богиня Гера, Афродіта, Артеміда, Афіна Паллада та Еріда, яка обіцяє не чинити розбрату.
Учасники кожної команди визначають найкращого гравця, якому вручають книжку міфів з дарчим написом.
Кожному учаснику команди-переможцю вручають диплом з написом: «Диплом знавця міфів Стародавньої Греції».
Кожному учаснику іншої команди вручають диплом з написом: «Диплом кандидата у знавці міфів Стародавньої Греції».
                                                                                                 Проект здійснили:
керівник літературної студії,
вчитель зарубіжної літератури ─
Ходюк О. С.,
члени літературної студії,
класні керівники шостих класів:
Шимків С. М., Мандзюк І. М.,
учні 6-А та 6-Б класів

2006 рік


Немає коментарів:

Дописати коментар