вівторок, 17 листопада 2015 р.



10 клас
Тема. Внутрішня драма Жульєна Сореля як наслідок конфлікту його із суспільством

Мета: навчати учнів аналізувати художній текст, застосовуючи комбінований тип аналізу, визначити головні риси характеру Жульєна Сореля та головні етапи формування його особистості; розвивати критичне мислення; виховувати повагу до кожної людини як до неповторного творіння Бога.
Епіграф:
Щасливий той, хто бути сам собою може.
Ф. Гагедорн
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Можливо вам видасться дивним те, що на початку нашого уроку я хотіла б пригадати баку Езопа про Крука та Лисицю. Крук у цьому сюжеті – довірлива людина, яку легко підманути, а Лисиця – хитра істота, яка для отримання бажаного (в даному випадку – це сир) використовує лицемірство –  вихваляє не існуючі таланти Крука.
Запитання. На вашу думку, сучасна людина часто використовує лицемірство  для отримання бажаного?
Учні діляться своїми спостереженнями
Запитання. Як ви вважаєте, для досягнення мети можна використовувати усі засоби?
Учні діляться своїми думками
Запитання. Якщо досягти мети неправдою, або напівправдою, то отримаєш задоволення, будеш щасливим?
Учні діляться своїми думками
Учитель. Неправдою світ пройдеш, але назад не вернешся. Неправда або напівправда – шлях до лицемірства.
ІІ. Навчальна діяльність
1.                     Оголошення теми, мети та епіграфа уроку
2.                     Створення проблемної ситуації
Запитання.  Що означає «бути самим собою»? Чи може лицемірна людина бути сама собою?
Учні діляться своїми думками
3.                     Формулювання проблемного запитання
Що спричинило кризу особистості Жульєна Сореля: внутрішній конфлікт, чи конфлікт його із суспільством?
4.                     Висунення гіпотез
       Конфлікт персонажа із суспільством.
       Незгода із самим собою.
       Обидві причини вплинули на кризу особистості Жульєна Сореля.
5.     Метод «Займи позицію»
Вчитель
Щоб зайняти одну із позицій стосовно проблемного запитання прошу скористатися сигнальними картками, які ви отримали на початку уроку. Чорний колір  − конфлікт його із суспільством, червоний − незгода із самим собою, синій  − обидві причини вплинули на кризу особистості.
Учні займають позицію
6.                     Аргументування позиції
Прогнозовані коментарі
                       Кризу особистості Жульєна Сореля спричинив конфлікт його із суспільством. З дитинства він прагнув досягти суспільного успіху, але  рідні не сприймали його таким, яким він був. Вони хотіли, щоб Жульєн займався сімейною справою, а не читав книжки. Захопившись особистістю Наполеона, він прагне задовільнити свої амбіції. Він навчився керувати своїми емоціями, аналізуючи кожен крок. Роблячи холодні розрахунки, поставав перед людьми таким, яким його хотіли бачити. Жульєн перетворився на лицеміра і карʼєриста, але в цьому винне оточення, адже воно хотіло його таким бачити. Якби він залишився самим собою, то не зміг би досягти успіху.
                       Кризу особистості Жульєна Сореля спричинив конфлікт із самим собою. Коли Жульєн після замаху на пані де Реналь потрапив у вʼязницю, він переосмислив своє життя, зробив переоцінку цінностей. Чому юнак відмовився від захисту? Він зрозумів, що пішов хибним шляхом, «синдром наполеона» зробив із нього лицеміра і позбавив спокою. Адже дуже важко постійно брехати (навіть самому собі) – потрібно завжди тримати себе у рамках визначеної ролі, щоб не заплутатися. Жуьєн розкаявся і це говорить про те, що він не є насправді таким підлим, яким сам себе заставляв бути. Майже досягнувши того, чого прагнув, персонаж зрозумів, що влада і багатство не зроблять його щасливим. Він так і залишиться чужим для вищого світу і світ йому чужий, адже він завжди ненавидів людей, які його уособлювали. Це світ лицемірства і, граючи за його законами, Жульєн досяг успіху, але втратив самого себе.
                                Кризу особистості Жульєна Сореля спричинили і внутрішній, і зовнішній конфлікти. Не можна звинувачувати тільки оточення, адже доля давала йому багато шансів піти іншим шляхом. І шлюб з Елізою, і пропозиція Фуке стати компаньйонами у бізнесі, і сан священнослужителя, якого він прагнув також з розрахунку, давали йому можливість на безбідне життя. Та через свої амбіції він не міг зупинитися. Складається таке враження, що його задовольнив би лише статус імператора. І не дивно, адже його кумиром був Наполеон. Засліплений карʼєризмом Жульєн не звертає уваги на те, як закінчується шлях Наполеона. Він не вчиться на чужих помилках, і це призводить до краху його особистості.
7.     Заповнення таблиці «Основні риси характеру Жульєна Сореля»
Позитивні
Негативні
Цілеспрямований, амбіційний
Лицемірний
Вірний, чесний із другом
Гордий, честолюбець, зарозумілий
Чуттєвий у стосунках із жінками
Корисливий, егоїстичний
Зневажає людей вищого світу
Прагне стати одним із них

ІІІ. Підсумок уроку
Вчитель
Запитання. Який можна зробити висновок, порівнюючи позитивні і негативні риси характеру Жульєна Сореля?
1.     Прогнозований висновок
Образ Жульєна Сореля неоднозначний, суперечливий, що характерно реалістичній манері письма та індивідуальному стилю Стендаля зокрема. Під впливом  лицемірної системи суспільних відносин негативні риси характеру спричиняють глибоку духовну деградацію персонажа. Але після краху особистості, переоцінки цінностей, персонаж «повертається до себе», тому свідомо йде із життя, бо розуміє, що у тому світі, якого він прагнув попри все, не буде щасливим.
Досягнення мети будь-якою ціною не веде до щастя.
2.                     Молитва «Отче наш»
Вчитель
Протягом усього життя людина піддається багатьом спокусам. Щоб ми мати силу вистояти проти лукавого Бог дав нам молитву «Отче наш». Помолимося.
ІY. Домашнє завдання
Скласти два запитання до твору «Червоне і чорне».
Високий рівень. Написати міні-твір на тему: «Щасливий той, хто бути сам собою може».



Немає коментарів:

Дописати коментар