5 клас
Тема. Побачити велике у малому
Мета: навчати учнів виразному читанню художнього тексту(хоку); розвивати асоціативне мислення, вміння словесно малювати уявну картину до художнього твору; виховувати естетичне сприйняття поезії, любов до природи.
Тип уроку. Виразне читання
Виставка: збірник японської лірики, ікебана, сакура із бісеру, ілюстрації національних костюмів, троянда сонячного кольору у вазі.
Епіграфи. Якщо люди люблять квіти, то кожна людина квітка.
Японська мудрість
Заговори так, щоб я тебе побачив.
Сократ
Проблемне питання. Як декламувати хоку, щоб збудити думку слухача?
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
1. Слово вчителя
«Буває мить якогось потрясіння: побачиш світ, як вперше у житті…»(Л. Костенко).
Ми сьогодні знову з вами мандруємо у Країну вранішнього сонця ─ Японію. А мандрують люди з метою краще пізнати світ. Коли ми пізнаємо світ, ми пізнаємо краще самі себе. Це друга наша мандрівка до країни письменника Мацуо Басьо.
2. Бесіда
─ Скажіть, що цікавого ви вже дізналися про неї?
(Відповіді учнів переплітаються із доповненнями вчителя, який демонструє ікебану(створення гармонії людської душі і природи), ілюстрації національних костюмів, сакуру із бісеру або намальовану).
─ Сакура ─ японська вишня ─ є символом цієї країни. А чи знаєте ви рослинні символи України? Назвіть їх.
─ Який факт біографії Мацуо Басьо вас зацікавив найбільше?
─ В якому жанрі японської лірики писав свої вірші Мацуо Басьо? Дайте визначення цьому жанру(хоку).
(Хоку(хайку) ─ поширений у японській поезії трирядковий вірш, у якому кількома виразними штрихами створюється містка замальовка життя. У хоку немає рими, але є ритм. Кожен рядок в оригіналі має постійну кількість складів: у першому рядку їх п’ять, у другому ─ сім, у третьому ─ п’ять)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
На хоку, які написав Мацуо Басьо ми зосередимо сьогодні свою увагу. І якраз виразне читання допоможе нам «побачити велике у малому». Лірика ─ найвитонченіший рід поетичної творчості. Він вимагає від виконавця(того, хто декламує) великої уваги й духовних сил. Один з епіграфів нашого уроку ─ це звертання до читця: «Заговори так, щоб я тебе побачив». Поставимо перед собою таку мету. Досягти її нам допоможуть навики виразного читання, які не обмежуються лише інтонаційними нюансами.
ІІ. Навчальна діяльність
1. Постановка проблемного питання
Але звідси випливає проблемне питання. Тобто таке, на яке немає однозначної відповіді.
─ Як декламувати хоку, щоб збудити думку слухача?
2. Робота з пам’яткою
Спробуємо знайти рішення за допомогою пам’ятки, яку ви отримали на початку уроку. Зачитаємо тези вголос.
Пам’ятка
(що потрібно пам’ятати, коли читаєш хоку)
─ Хоку ─ це поетична картина. Вона покликана схвилювати читача, збудити його творчу уяву.
─ Потрібно вдумливо проникати в зміст кожного слова.
─ Бути уважним до кожної деталі.
─ Думка поета повинна поєднуватися з думкою читача.
─ Домалювати у своїй уяві прихований зміст твору, виражений через ідею(узагальнююча, центральна думка твору, його сенс).
─ Пам’ятати, що зображуючи пейзаж, поет виражає свій власний душевний стан.
─ Потрібно відчути настрій, емоції поета в момент творення художнього тексту.
─ Відтворити інтонаційний малюнок допоможуть знаки пунктуації.
─ Немає якоїсь визначеної манери читання художнього твору. Читець ─ співтворець художнього тексту і його виконання повинно бути оригінальним.
3. Читання власного хоку (якщо діти виконали домашнє завдання за бажанням і написали власні вірші. Обов’язково дати позитивну оцінку творчості учнів. Якщо ні, запропонувати це завдання ще раз. Можливо діти після першого уроку вивчення японської лірики не захопилися жанровими особливостями хоку)
4. Демонстрування вчителем виразного читання хоку
На виставці ви бачите книгу ─ це збірка японської лірики. А японська лірика ─ світ найтонших почуттів і переживань, переданих через образи природи.
Росинки крап-крап.
Може, спробувати ними
Змити бруд зі світу?
Переклад М. Лукаша
5. Усне малювання учнями поетичної картини до хоку
Хоку дає поштовх нашій фантазії, дає можливість нам народжувати красу, залежно від нашого її бачення, щоразу, знову і знову. Змалюйте картину, яку викликають у вашій уяві хоку Мацуо Басьо.
6. Коментар-доповнення вчителя
Роса в японській поезії метафора сліз, тлінності життя. «Роса спадає» ─ життя минає так швидко, як сонце висушує росу. Краплина роси ─ миттєве, світ ─ вічне, проте, мить здатна змінити світ, зробити його чистішим. Чистота для японця дуже важлива, починаючи від елементарної відсутності бруду та порохів і закінчуючи чистотою помислів, а для древніх японців узагалі не існувало відмінності між чистотою фізичною і моральною.
Бачите, яка довга розповідь випливає із почутих трьох коротеньких рядочків. За простотою форми ховається глибокий зміст.
7. Коротка бесіда про японські гороскопи
Японці по особливому ставляться до природи. Можливо тому, що вона набагато бідніша в порівнянні з нашою благословенною землею. Вони намагаються в кожній травинці побачити красу і велич.
Питання. Що ви знаєте про гороскопи тварин, квітів?
(Ідеалом людського життя японці вважають єднання з природою і досягнення гармонії)
8. Робота з першим епіграфом до уроку
Ще одним епіграфом до нашої теми є японська мудрість.
Якщо люди люблять квіти, то кожна людина квітка.
Японська мудрість
Якби мені довелося бути квіткою, я хотіла б стати схожою на цю троянду.
(Вчитель бере в руки троянду сонячного кольору(чи будь-яку іншу квітку, головне улюблену)
Питання. А на яку квітку хотіли би бути схожими ви?
(Учні діляться своїми думками, розвиваючи асоціативне мислення)
Цікавий, оригінальний вийшов у нас букет квітів.
9. Декламування хоку учнями
А зараз прошу продемонструвати свої вміння виразного читання хоку. А після того намалювати усно поетичну картину.
(Учні тлумачать хоку зразу ж після читання)
ІІІ. Підсумкова бесіда уроку
Хоку одним образом вимальовує в уяві закінчену картину єднання людини з природою. Основна функція хоку ─ збудити мислення читача і вказати певний напрямок думки.
Питання. Чи є, на ваш погляд, різниця в декламуванні хоку Мацуо Басьо і поезій Ф. Тютчева?
(Так. Хоку більше спонукають до роздумів, а поезії Ф. Тютчева сильніше впливають на почуття)
Слово вчителя. Вивчаючи хоку, ми пізнавали внутрішній світ людини, ставши співавторами хоку Мацуо Басьо, пізнавали самих себе. А на завершення хочу сказати: пізнаючи себе, ми пізнаємо світ. А пізнавати себе, духовно вдосконалювати допомагає художня література, зокрема ─ хоку. Бажаю вам завжди бути спостережливими, уважними до навколишнього світу і до себе. Прагніть у «малому побачити велике». Це допоможе вам стати справжніми людьми, знайти гармонію із самим собою і світом.
Дякую за співпрацю. Сьогодні ви старалися і отримаєте високі оцінки.
(Вчитель оголошує оцінки)
ІV. Домашнє завдання
Вивчити улюблені хоку(2-3) напам’ять.
Високий рівень. Написати розповідь за улюбленим хоку.
За бажанням. 1. Намалювати квітку, з якою асоціюєте себе.
2. Написати власне хоку.
7 клас
Тема. Героїчне минуле в літературі. Вальтер Скотт. «Айвенго»
Мета: підсумувати вивчене з теми: «Вальтер Скотт. «Айвенго», формуючи літературні компетенції учнів; закріпити навики діалогічного стилю суб’єкт-суб’єктивного спілкування; виховувати толерантність, повагу до співбесідника.
Форма уроку. Діалогічний турнір
Хід уроку
І. Мотивація навальної діяльності
1. Слово вчителя. В одному селі довгий час сварилися сусіди. Односельчанам дуже набридло слухати їх, тому вирішили вони помирити ворогів. Одному з них розповіли, що на найвищій горі за їхнім селищем живе Бог. Чоловік зацікавився історією, йому дуже захотілося побачити обличчя Всевишнього і він вирушив в дорогу. Піднявшись на гору, селянин таки побачив Бога, який постав перед ним в образі ворога-сусіда. Покаявся чоловік і повернувся додому смиренним. Відправили селяни й іншого сусіда подивитися на обличчя Бога. Цього разу воно було схожим на першого мандрівника. Після того у селищі запанував мир, адже чоловіки зрозуміли, що в кожній людині живе Бог. Відтепер сусіди спілкувались лише за правилами толерантності й доброзичливості.
2. Оголошення теми, мети уроку
Сьогодні ми з вами підсумуємо вивчене з теми: «Героїне минуле в літературі. Вальтер Скотт. «Айвенго». Запишіть тему уроку в зошити. Працювати будемо в цікавій формі діалогічного турніру. В кінці уроку колективно визначимо переможця, а може він буде і не один?!
ІІ. Навчальна діяльність
1. Завдання учням
Давайте сформулюємо правила доброзичливості. Назвемо їх «Кодекс спілкування». Це нам потрібно для того, щоб досягти мети уроку ─ навчатися толерантно спілкуватися.
Кодекс спілкування:
─ звертатися ввічливо до співбесідника;
─ не перебивати того, хто говорить;
─ уважно слухати, намагаючись зрозуміти позицію співрозмовника;
─ пам’ятати, що розмова ─ це не монолог(коли говорить один), а діалог(коли по черзі говорять двоє);
─ заперечувати, доповнювати в толерантній формі.
2. Словникова робота
Толерантність (від лат. терпіння) ─ терпимість до чужих думок, поглядів і вірувань.
3. Слово вчителя
Тепер ми готові до проведення діалогічного турніру. Єдиною зброєю у нас буде слово. І пам’ятайте, що дотримання кодексу спілкування є обов’язковою умовою участі у турнірі.
А тепер правила проведення турніру(записані на дошці, або на плакаті, або висвітлені на інтерактивній дошці):
─ кожен працює з тим, з ким сидить;
─ кожен формулює і записує в зошит по три запитання до теми. Потрібно знати відповіді на них;
─ питання формулювати чітко;
─ ставиться опоненту одне найоригінальніше(на думку автора) питання;
─ якщо відповідь не повна, інші учні доповнюють, заробляючи бали на свою користь;
─ останнє слово за автором питання(якщо потрібно ─ з корекцією вчителя), який або стверджує, що відповідь повна, або сам відповідає, доповнює;
─ потім дуелянти міняються ролями;
─ ті учні, які виконали попередньо поставлене завдання, виконують наступне: відповіді на два інші запитання свого опонента записують в зошит.
ІІІ. Підсумок турніру
(Після завершення усіх двобоїв учитель разом з учнями оцінюють оригінальність питань(не називаючи своїх). Переможець отримує найвищі бали і право на висловлення вражень від уроку-турніру. Після цього учитель оголошує найтолерантнішого співрозмовника)
Слово вчителя. Ми разом визначили найкомпетентнішого, тобто такого, хто найкраще знає вивчену тему, вислухали його завершальне слово. А тепер я хочу оголосити переможця в номінації «Найтолерантніший співбесідник», який отримує додаткові бали і також запис у щоденник назви номінації, в якій став переможцем.
ІV. Домашнє завдання
Хто не встиг на уроці письмово дати відповідь на запитання опонента, зробіть це вдома.
За бажанням. Скласти і оформити на окремому аркуші паперу кросворд до вивченої теми.
Немає коментарів:
Дописати коментар