вівторок, 17 листопада 2015 р.

9 клас
Тема. Образ «маленької людини» у повісті М. Гоголя «Шинель»


Мета: навчати учнів вдумливо читати, використовуючи пообразний аналіз художнього твору; розвивати критичне мислення, творчі здібності; поглибити знання про образ «маленької людини» у світовій літературі через особистісне прочитання образу Акакія Акакійовича; виховувати милосердя, доброту, повагу до кожної людини.
Епіграфи до уроку.
…Ти вже прийняв за життя свого добре своє, а Лазар так само лихе; тепер він тут тішиться, а ти мучишся.
Луки 16:19-31
…Отак будуть останні першими, а перші останніми!
Матвія 20:1-16
Дух Святий об'єднує нас всіх в Храмі Божому.
 1 Кор. 3:16; 6:19

Перебіг уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
           Вчитель
Проблемне запитання
                       Чи завжди ми ставимося до інших так, як би хотіли, щоб ставилися до нас?
Коментування учнів (2-3) своєї позиції. Учитель спрямовує учнів додатковими запитаннями, короткими коментарями у глиб цієї проблеми.
Метод «Мікрофон»
1.                     Завдання. Дати відповідь на запитання:
                       Що заважає нам «любити ближнього свого, як самого себе»?
2.                     Прогнозовані відповіді учнів:
(гординя, пиха, зневага, самолюбство, не прийняття інакшої життєвої позиції, не знання Божих законів…)
3.                     Висновок: таке ставлення до інших шкодить тобі, тому що породжує гріх. Гріх є злом, за яке доведеться відповісти перед Богом.
Вчитель
Наші міркування допоможуть розкрити тему сьогоднішнього уроку:
«Образ «маленької людини» у повісті М. Гоголя «Шинель».
Завдання. Спробуйте самостійно визначити мету уроку.
Учні разом із вчителем формулюють мету уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Теорія літератури
Запитання. – Як ви розумієте літературознавче поняття «образ «маленької людини»?
Учні пригадують, при потребі вчитель доповнює, уточнює.
Образ «маленької людини» − персонаж(головний чи другорядний), який має низький суспільний статус; образ простої людини, яка, не зважаючи на складні, здебільшого нужденні, соціальні умови, не втрачає моральних якостей. Змальовуючи життя звичайних людей письменники-гуманісти намагалися привернути увагу до їх проблем «сильних світу цього».
Завдання. Наведіть приклад із вивчених раніше творів.
Учні пригадують нещодавно вивчений твір М. Лермонтова «Герой нашого часу». Образ Максима Максимовича – образ «маленької людини».
ІІІ. Навчальна діяльність
1.                     Вступна бесіда
       У повісті М. Гоголя «Шинель» персонаж Башмачкін головний чи другорядний?(головний).
                       Ми бачимо цей образ в розвитку чи статичним? Доведіть свою думку(статичним,  хоч і пробігає перед нами усе його життя від народження  до смерті, і навіть після смерті. Його життя настільки одноманітне, що розповідь про його минуле вміщується у кількох реченнях ).
2.                     Робота з текстом
Завдання. Знайдіть у повісті розповідь про прізвище та імʼя головного персонажа і зачитайте вголос.
«На прізвище чиновник був Башмачкін…. (до)
Коли і в який час він вступив до департаменту і хто призначив його, цього ніхто не міг пригадати». 
Запитання. З якою метою Гоголь розповідає про народження Башмачкіна?(його доля визначена ще від народження; і прізвище, і  вибір імені при хрещені вказує на те, що він є продовжувачем долі своїх предків, він не може вийти за рамки визначеного соціального статусу, ці рамки впливають на формування характеру, притаманного «маленькій людині», яка намагається жити сумирно, щоб нікому не завадити).
3.                     Формування образу «маленької людини» в повісті «Шинель». Робота в групах
Клас ділиться на чотири групи. Кожна група отримує завдання на картці.
Завдання.
Перша група. Портрет Башмачкіна.
Розповісти про зовнішній вигляд персонажа, знайти цитати з описом портрета, висловити власне судження.
Друга група. Характер  Башмачкіна.
Визначити найголовніші риси характеру персонажа, знайти цитати для підтвердження своїх думок, висловити власне судження.
Третя група.  Ставлення Башмачкіна до оточуючих.
Розповісти про ставлення Башмачкіна до інших персонажів, знайти цитати для підтвердження своїх думок, висловити власне судження.
Четверта група. Суспільна роль. Ставлення інших персонажів до Башмачкіна.
Розповісти про ставлення до Башмачкіна інших персонажів, знайти цитати для підтвердження своїх думок, висловити власне судження.
Пʼята група. Синтез проаналізованих компонентів.
Зібрати картки із записами чотирьох інших груп, розповісти про образ Башмачкіна вцілому, зробити висновок.
Прогнозований висновок
За  дуже невиразним зовнішнім виглядом, невибагливим способом життя, відсутністю амбіцій, сумирністю, не здатністю «кусатися» оточуючі не помічають високих моральних якостей  «маленької людини» Акакія Акакійовича Башмачкіна.  Його задовільняє займана посада, бо він може бездоганно виконувати обовʼязки, покладені на нього. Він щасливий з того, що добросовісно виконує свою суспільну роль. Нікому не робить зла, нікому не бажає зла, нікого не обтяжує своїми проблемами, не прагне вивищитися перед іншими, не озлоблюється на образи. Він примирився з тим, чого не може змінити. Акакій Акакійович самотужки здійснює свою мрію-неохідність. Та суспільні пороки, які відображенні письменником через ставлення інших персонажів до «маленької людини», поглинають  того, хто не вміє «кусатися».   
4.                     Проблемне запитання
                       Чи можна назвати Башмачкіна легкодухим? Чи заслужив він такого зневажливого ставлення?
Учні висловлюють свої думки. Вчитель не коментує, якщо вбачає помилку в судженнях дітей, а дає можливість їм самим знайти істину.
5.                     Робота з текстом. Читання вчителем вголос уривка із повісті
«Тільки коли занадто нестерпний був жарт, коли штовхали його під руку, заважаючи провадити своє діло, він промовляв: «Облиште мене….(до)
…як багато в людині не людяності, як багато приховано лютої грубості у витонченій, освіченій світськості і, Боже! Навіть у тій        людині, яку світ визнає за благородну й чесну…»
Запитання. − Чому молодому чоловікові вчувалися слова: «я брат твій»? Що вони означають в даному контексті?
 Учні висловлюють свої думки. Вчитель не коментує, якщо вбачає помилку в судженнях дітей, а дає можливість їм самим знайти істину.
6.                     Робота з епіграфами до уроку
На попередньому уроці учні отримали домашнє завдання: повторити притчі Ісуса «Про робітників у винограднику» та «Про багача та Лазаря». Тому їм відомі перші дві цитати, які використані на уроці як епіграфи.
Завдання. За допомогою цитат із Біблії, які служать епіграфами до уроку, визначити головний лейтмотив повісті (ми всі рівні перед Богом).
ІУ. Підсумок уроку
Запитання
                       При якій умові можливо створити суспільство щасливих людей?
Учні висловлюють власні думки.
Слово вчителя
«Коли люди зрозуміють, що «Бог закликає нас всіх в Храм Господень для виконання своєї місії. Це відбувається не через нашу обраність. Дух наділяє нас всіх якимись здібностями або талантами, щоб ми могли трудитися разом як єдиний організм. Організм складається з безлічі частин. В ньому є руки, ноги, очі і вуха, і все це може функціонувати лише у взаємодії. Це означає, що ми повинні з любов'ю і допомогою Духа Святого допомагати один одному. Дух Святий об'єднує нас всіх в Храмі Божому(1 Кор. 3:16; 6:19)».  
Метод «Сенкан»
Завдання. Скласти сенкан на тему «Образ «маленької людини» (колективно)
Приклад
Образ «маленької людини»
Непоказна, проста
Існує, працює, терпить
Задоволена тим, що має
Образ Бога
У. Домашнє завдання
Скласти сенкан на тему «Башмачкін».
За бажанням. Намалювати портрет Башмачкіна.
Високий рівень. Написати міні-твір на тему: «Дух Святий об'єднує нас всіх в Храмі Божому».



Немає коментарів:

Дописати коментар